8 Aralık 2008 Pazartesi

MUTLU BAYRAMLAR...


Glitter Maker


SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

AİLENİZLE-TÜM SEVDİKLERİNİZLE, MUTLU-SAĞLIKLI-KEYİFLİ NİCE BAYRAMLAR DİLEĞİYLE..SEVGİLİ YEĞENİM ALPER VE NAHİDE'NİN BAYRAM HEDİYESİ!

BİZDE, DAMAT ADAYININ NİŞANLISINA KURBAN BAYRAMINDA

KURBANLIK GÖNDERMESİ GELENEKTİR.

Konu ile ilgili Araştırmacı Yazar Sabiha SERİN'in yazısına sayfamda yer verdim. Ayrıntılı olarak anlatılmış, çocukluk günlerimi hatırlattı bana;) emeğinize sağlık!

SİVAS YÖRESİNDE NİŞANLI KIZA

KURBAN GÖNDERME GELENEĞİ
Sivas ve yöresinde eskiden beri sürüp gelen nişanlı kıza kurban gönderme geleneği artık pek devam etmiyorsa da yine de bu anlamlı ve nostalji dolu geleneğimizin hatırlanıp gelecek kuşaklara tanıtmak amacıyla hatırladığım kadarıyla sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Unuttuğum bir ayrıntı olursa da şimdiden hoşgörünüze sığınıyor, saygılarımı sunuyorum.

Sivas’ta Kurban Bayramından bir gün önceki güne arefe, arefeden bir gün önceki güne ise şerefe denir. Eski yıllarda Kurban Bayramı yaklaşınca nişanlı çocuğu olan oğlan evi ve kız evini tatlı bir telaş kaplardı . Çünkü arefe veya şerefe günü oğlan evi çarşıdan satın aldığı kurbanlık koçu kız evine göndermek zorundaydı. Zaten kız evi de çoktan gerekli hazırlığını yapmış oğlan evinden gelecek kurbanı beklerdi
Yazının devamını okumak için tıklayınız...

4 yorum:

mahendra dedi ki...

its very nice photo here my friend....

Hasan dedi ki...

Sevgili hocam, mutlu ,huzurlu ve sevdiklerinizle birlikte bir bayram dilerim.. Nice bayramlara hep birlikte inş.. Sevgili hocam, kpss'ye çalışmakla meşgulum daha çok.Beni unutmadığınız için tşk ederim.. kendinize iyi bakın. bye bye

mamila dedi ki...

Hocam mutlu bayramlar dilerim sevgiler.

Zehra dedi ki...

Allah kesilen kurbaninizi kabul etsin Latife hanim

Blog Widget by LinkWithin
Technorati Profile